Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
30 juin 2013 7 30 /06 /juin /2013 15:40

W kwietniu 2013 na kursie języka polskiego odbyły się zajęcia kulinarne. Daniem wieczoru były „pierogi ruskie”. Oto krótki wywiad z prowadzącą zajęcia, Izabelą Borkowską:

 

-          Skąd pomysł aby w kurs języka polskiego wpleść zajęcia kulinarne?

-          Dyrektywy dotyczące nauki języka polskiego jako obcego mówią, że ludzie uczący się po pierwszym roku nauki powinni poznać podstawowe słownictwo, ale również zapoznać się z kulturą, kuchnią, obrzędami kraju, którego języka się uczą. Najlepiej uczy się w praktyce, przy okazji używając słownictwa dotyczącego danego zadania.  Już wcześniej mieliśmy spotkanie „śledziowe”, które wzbudziło duże zainteresowanie u kursantów.

-          Jak przebiegały zajęcia?

-          Spotkaliśmy się jak zwykle w Maison des Assotiations  skąd poszliśmy do mnie do domu. Na miejscu nastąpiła prezentacja przedmiotów niezbędnych do przygotowania pierogów oraz przypomnienie przepisu, który omawiany był na zajęciach. Ciasto przygotowywałam prosząc o podawanie potrzebnych przedmiotów, farsz przygotowali kursanci samodzielnie. Wspólnie lepiliśmy pierogi cały czas mówiąc po polsku, użyliśmy dwóch sposobów sklejania pierogów. Na początku trudność sprawiało lepienie pierogów tak, aby farsz został w środku, ta czynność wymaga wprawy. Kursanci dowiedzieli się też, skąd wzięła się nazwa „ruskie pierogi” w Polsce. Pomimo, ze zajęcia dwukrotnie przekroczyły przewidziany na nie czas, skupienie i entuzjazm towarzyszyły nam do końca, do degustacji. Dla niektórych były to nowe smaki, byli i tacy, którzy odnaleźli smak ze swoich podróży do Polski.  Na końcu zajęci padały deklaracje wykonania pierogów samodzielnie w domu.

-          Czy są planowane podobne zajęcia w przyszłości?

-          Kursantom podobała się forma praktyczna zajęć, aktywne poznawanie języka. W związku z tym również grupa zaawansowana będzie miała praktyczne zajęcia kulinarne. Tym razem upieczemy tradycyjne mazurki, które w Polsce jada się na Wielkanoc. W ten sposób w następnym roku, na wielkanocnym stole będzie mógł się pojawić tradycyjny polski akcent.

-          Dziękuję za rozmowę.

Partager cet article
Repost0

commentaires